مقالات

آیا رشد بیشتر در انتظار طلا است؟

وام روی طلا مناسب چه کسانی است؟

طلا در امتداد بهبودی

طبق گزارشات شبکه اطلاع رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» قیمت طلا همزمان با کاهش ارزش دلار ، بهبود خود را تا نزدیکی سطح 2030 دلار ادامه داده است.

هرچند از آنجا که معامله‌گران شرط‌بندی‌ها کاهش نرخ فدرال رزرو در ماه مارس را جبران کرده‌اند، حرکت عقب نشینی در قیمت طلا چندان قانع‌کننده به نظر نمی آید.

بررسی اجمالی بنیادین

قیمت طلا در جلسه‌ی معاملاتی روز جمعه اروپا شاهد افزایش بیشتری بود؛ از این جهت که تقاضا برای دارایی‌های امن به دلیل تعمیق درگیری‌های خاورمیانه بهبود یافته است.

در این زمینه، این فلز گرانبها یعنی طلا به طور قابل توجهی بهبود یافته است، این در حالیست که روند کوتاه مدت آن همچنان صعودی نشده است.

شاخص تورم در ایالات متحده نیز همچنان نامعلوم به نظر می‌رسد. اما با توجه به گزارشات جمع آوری شده که نشان گر اقتصاد قوی هستند، بر فشارهای تورمی و همچنین احتمال حفظ موضع سیاست پولی محدودکننده توسط فدرال رزرو افزوده می‌شود.

علاوه بر آن انتظارات مبنی بر آن است که فدرال رزرو برای چهارمین بار متوالی در نشست سیاست پولی در 31 ژانویه، نرخ‌های بهره را در محدوده 5.25٪ الی 5.50٪ و بدون تغییر نگه دارد.

تحلیل اجمالی تکنیکال

قیمت طلا روز جمعه به 2030 دلار رسید. این فلز گرانبها پس از یافتن تمایل خرید نزدیک به نقطه حمایت روانی 2000 دلاری، به‌طور چشمگیری دچار بهبود شد. فلز زرد پس از حمایت از میانگین متحرک نمایی 50 روزه که حدود 2017 دلار معامله می‌شود، مجددا رشد کرد. با تمامی این تفاسیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه نزدیک به 2035 دلار، همچنان به عنوان مانعی برای افزایش قیمت طلا عمل می‌کند. شاخص قدرت نسبی 14 دوره‌ای پس از آزمایش قلمر و نزدیک به 40.00 بازگشتی را ثبت کرد.

آیا رشد بیشتر در انتظار طلا است؟

باید گفت با تداوم تنش‌ها در دریای سرخ، درگیری در غزه بحرانی‌تر شد و این امر موجب افزایش تقاضا برای خرید فلز زرد امن را همواره بیشتر کرد. هرچند این فلز گرانبها به طور قابل توجهی رشد کرده است، اما از آنجا که به نظر می‌رسد کاهش احتمالات برای تعدیل نرخ بهره توسط فدرال رزرو، تداوم روند رشد طلا را محدود می‌کندروند کوتاه مدت آن همچنان صعودی نشده است.

با تمام این تفاسیر شاخص تورم در ایالات متحده همچنان نا مشخص است. هرچند رشد قیمت‌ها به تدریج کاهش می‌یابد، با این حال، گزارشات اخیر نشانگر آن است که مخصوصا به دلیل هزینه‌های قوی خانوار، اقتصاد هنوز قدرتمند باقی مانده است. واضح است که این امر نه تنها فشار های تورمی را افزایش می دهد، بلکه این احتمال را نیز افزایش می‌دهد که فدرال رزرو قصد دارد برای مدت طولانی‌تری، موضع سیاست پولی محدودکننده را حفظ کند.

از همین جهت انتظار می‌رود فدرال رزرو برای چهارمین بار متوالی در نشست سیاست پولی در 31 ژانویه، نرخ‌های بهره را در محدوده 5.25٪ الی 5.50٪ و بدون تغییر نگه دارد. علاوه بر آن تمرکز فعالان بازار بر روی این موضع قرار دارد که اظهارات فدرال رزرو تا چه حدی با سه نرخ بهره‌ی مورد انتظار در هفت جلسه‌ی سیاست‌گذاری باقی‌مانده در سال 2024 مطابقت دارد.

تهیه شده در وام شهر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *