مقالات

جدید ترین اخبار بازار طلای ایران و جهان

مزایای دریافت وام روی طلا

آغاز عرضه شمش طلا در مرکز مبادله

عرضه شمش‌ طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران با قیمتی مبتنی‌ بر عرضه و تقاضا، امروز (چهارشنبه) آغاز می‌شود.

طبق گذارشات جمع آوری شده، مرکز مبادله ایران با هماهنگی بانک مرکزی جمهوری اسلامی و مطابق با ابلاغیه هفتم دی ماه ۱۴۰۲ این بانک مبنی بر «الزام تحویل، عرضه و فروش شمش‌های طلای وارداتی به‌منظور رفع تعهد ارزی صادرکنندگان در بستر مرکز مبادله ارز و طلای ایران» سازوکار، سامانه‌­ها و نیز بستر رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از واردات شمش طلا را طراحی کرده است و صادرکنندگانی که مایل به رفع تعهد ارزی صادراتی با استفاده از واردات شمش طلا هستند، می‌­توانند از بستر مرکز مبادله ایران اقدام کنند.

واردات شمش طلا با اختصاص ۲.۵۴ درصد از ارزش کل واردات کشور در ۹ ماهه سال جاری رتبه چهارم اقلام عمده کالاهای وارداتی کشور را به خود اختصاص داد.

هدف از عرضه طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، جلوگیری از قاچاق و استفاده از طلا برای صنعت است تا حتی اگر خروج طلا صورت می‌گیرد، به‌ صورت صادرات جواهرات و با ارزش افزوده باشد.

از همین جهت اولین جلسه حراج شمش طلا به‌ صورت حضوری برگزار می‌شود. این شمش‌ها یک کیلویی هستند و عرضه‌کنندگان تمام افراد از جمله واردکنندگان طلا از طریق رفع تعهد ارزی خواهند بود. متقاضیان طلا نیز رسته تولیدکنندگان در صنف جواهر و بانک‌ها هستند و همچنین بانک مرکزی نیز به‌عنوان بازارگردان در طرف عرضه و تقاضا حضور خواهد داشت.

به گفته علی سعیدی – مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران – قیمتی که در مرکز مبادله ایران مبنای مبادلات طلا خواهد بود، مبتنی بر عرضه و تقاضا است و مبادلات بر اساس پیشنهاد قیمت از سوی خریداران و پذیرفته شدن آن از سوی فروشندگان خواهد بود؛ البته قیمت معاملات طلا در مرکز مبادله ایران به قیمت‌های روز نزدیک است.

پیش از این نیز اوراق گواهی سپرده کالایی بر مبنای شمش طلا در بورس کالا عرضه شده بود که به‌دلیل مزایایی از جمله معاف از مالیات بودن و نداشتن ریسک نگهداری فیزیکی طلا و نگرانی از گم شدن و سرقت آن و اینکه می‌توان از آن‌ها برای وثیقه بانکی استفاده کرد.

طلای جهانی از پرواز همراه با دلار جا ماند

امروز چهارشنبه (۱۷ ژانویه) طلا پس از افت شدید قیمت‌ها در جلسه قبل ثابت ماند زیرا اظهارات تند یک مقام فدرال رزرو آمریکا موجب کاهش انتظارات برای کاهش نرخ بهره در ماه مارس شد، در حالی که معامله‌گران انتظار نظرات بیشتر سخنرانان فدرال رزرو در این هفته را داشتند.

طبق گذارشات جمع آوری شده طلا پس از کاهش ۱.۳ درصدی در جلسه پیشین و بزرگترین کاهش یک روزه از ۴ دسامبر تاکنون، بدون تغییر در ۲۰۲۷ دلار و ۶۲ سنت در هر اونس بود. قیمت طلای آمریکا تغییر چندانی نداشت و به ۲۰۳۰ دلار و ۹۰ سنت رسید.

کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو این گونه بیان کرد که، در حالی که تورم به هدف ۲ درصدی بانک مرکزی نزدیک می‌شود، فدرال رزرو تا زمانی که تورم پایین‌تر حفظ شود نباید برای کاهش نرخ بهره عجله کند.

رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا این گونه بیان کرد که، در صورتی که سیاستگذاران خیلی زود نرخ‌ها را کاهش دهند، میتوان شاهد تورم بود، در حالی که همتایان اروپایی او نیز نسبت به انتظارات بازار برای کاهش سریع نرخ در سال جاری عقب‌نشینی کردند.

به گزارش وام شهر: اظهارات والر موجب فروش گسترده شد و هر سه شاخص اصلی سهام ایالات‌متحده را پایین آورد و دلار آمریکا را به بالاترین سطح بیش از یک ماهه رساند از این جهت که بازدهی خزانه‌داری آمریکا بزرگترین حرکت روزانه خود را در بیش از سه ماه اخیر در روز سه‌شنبه ثبت کرد. دلار قوی‌تر، موجب گران تر شدن شمش برای دیگر دارندگان ارز می شود، این موضوع در حالیست که نرخ‌های بالاتر موجب کاهش جذابیت طلا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *