مقالات

جدید ترین اخبار و پیش بینی های بازار طلا

اخبار و پیش بینی های بازار طلا

روند صعودی طلا همچنان ادامه دارد

تحلیل گران بر این باور هستند که بی ثباتی و تنش در خاورمیانه به حدی زیاد است که سرمایه گزاران تمایل زیادی به خرید طلا به عنوان سرمایه ای ایمن پیدا کرده اند.

در روز دو شنبه 29 ژانویه قیمت طلا به دلیل بالا گرفتن تنش ها و در گیری ها در خاورمیانه و افزایش تمایل سرمایه گزاران به خرید طلا به عنوان سرمایه ای ایمن افزایش یافت. این افزایش قیمت در حالی رخ داد که اکثر تاجران و سرمایه گزاران در انتظار سخنان جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا هستند. این سخنرانی می‌تواند سرنخ‌های بیشتری در مورد سیاست نرخ بهره این بانک ارائه دهد.

پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را کاهش می دهد و موجب افزایش تمایل برای خرید آن می شود.

حمله به نیروهای آمریکایی در اردن موجب افزایش نگرانی نسبت به خطرات ژئوپلیتیکی شد. همواره در زمان بی ثباتی های سیاسی و اقتصادی طلا یک سرمایه گذاری امن محسوب می شود.

قیمت هر اونس طلا امروز در لحظه تنظیم این گزارش با 7 دلار افزابش به 2025 دلار رسید.

تیم واتر تحلیل گر ارشد بازار کی  سی ام ترید در سخنان خود این گونه بیان کرد که بی ثباتی در خاورمیانه همچنان به اندازه ای است که همچنان از طلا به عنوان یک سرمایه گذاری امن یاد می شود. سرمایه‌گذاران نسبت به افزایش خطرات ژئوپلیتیکی پس از کشته‌شدن سه نظامی آمریکایی در نزدیکی مرز سوریه، نگران هستند.

قیمت‌های ایالات‌متحده در ماه دسامبر نسبتاً افزایش یافت و رشد سالانه تورم را برای سومین ماه متوالی زیر ۳ درصد نگه داشت که می‌تواند به فدرال رزرو اجازه دهد تا کاهش نرخ بهره را در سال جاری آغاز کند.

بازارها پیش‌بینی می‌کنند فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را در اجلاس 30 و 31 ژانویه ثابت نگه دارد. اما همچنان همه در انتظار سخنرانی پاول هستند.

گزارشات جمع آوری شده در هفته گذشته نشان گر آن بود که اقتصاد ایالات متحده آمریکا در سه ماه چهارم از میزان انتظار سریع تر رشد کرده است از این جهت که فشارهای تورمی در بحبوحه مخارج مصرف کننده قوی کاهش یافته است و این موضوع نشان گر آن است که آمریکا سال 2024 را با اقتصاد آغاز کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، طلای چین هفته گذشته افزایش قیمت داشته است. در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای نقره با ۰.۵ درصد افزایش به ۲۲.۹۱ دلار در هر اونس رسید، پلاتین ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۹۱۱.۰۹ دلار رسید، پالادیوم نیز با ۰.۲ درصد کاهش به ۹۵۳.۸۵ دلار رسید.

طبق گزارشات جمع اوری شده، بخشی از کارشناسان سناریویی جدید را برای روند قیمت طلا بیان کرده اند. طبق گفته این کارشناسان، ‌در صورتی که مقامات فدرال رزرو و اقتصاددانان بر آغاز سیاست‌های پولی انبساطی در ماه مارس پایبند باشند. این امر موجب سقوط شاخص دلار به زیر 100 واحد می شود. با استناد به‌ سازو‌کار بازارها باید گفت که نزول شاخص دلار به زیر 100، موجب قت گرفتن فلز زرد می شود و با توجه به براوردها ممکن است این فلز زرد از کانال 2300 عبور کند.

با توجه به مطالب فوق کاهش نرخ بهره سیاستی در مارس 2024، پنجاه-پنجاه بوده و سخنان پاول و دیگر مقامات در نخستین نشست فدرال‌رزرو در 30 و 31 ژانویه می‌تواند موجب تغییر پیشبینی ها شود.

علاوه بر نتایج نشست بانک مرکزی، گزارش مشاغل آمریکا در روز جمعه 2 فوریه منتشر می شود میتواند نقش موثری در تحلیل برای تحلیل گران داشته باشد ؛ از این جهت که اطلاعات شغلی برای پاول از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورتی که فرصت‌های شغلی ایجاد و نرخ بیکاری مطابق انتظارات پیش نرود، موجب احتمال تغییر جهت سیاست‌های پولی در ماه‌های آتی می شود. برای درک بهتر عوامل ذکر شده باید تا بازگشایی بازارها، نتایج سخنرانی جرمی پاول و همچنین گزارش جدید اداره آمار کار منتظر ماند.

تهیه شده در وام شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *