مقالات

تازه ترین تغییر و تحولات بازار طلا

وام طلا تهران

به گزارش وام شهر طبق خبرهای آنلاین در سطح وب :

نایب رییس اول اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت:در معاملات امروز قیمت طلا و سکه با نوسان جزیی داد و ستد می شود.

نایب رییس اول اتحادیه طلا و جواهر تهران در مصاحبه با خبرگزاری ها اعلام کرد: امروز قیمت اونس جهانی با 7 دلار کاهش 2022 دلار رسید در ایران نیز قیمت طلا و سکه با نوسان جزیی داد و ستد می شود.

شربیانی در سخنان خود به این موضوع اشاره کرد که در صورتی که نرخ طلای جهانی و ارز تغییر کند شاهد نوسانات قیمت طلا خواهیم بود.

طبق گزارشات جمع آوری شده، بازار ایران شاهد افزایش قیمت 200 هزار تومنی برای سکه طر جدید بود، قیمت سکه طرح قدیم نیز بدون تغییر باقی ماند، ، نیم سکه دارای 50هزار تومان افزایش قیمت بود ، ربع سکه نیز شاهد 100 هزار تومان افزایش قیمت و همچنین سکه های گرمی بانک مرکزی بدون تغییر باقی ماند و هر گرم طلای 18 عیار نیز با 2 هزارتومان کاهش قیمت نسبت به روز قبل در حال معامله شدن است.

قیمت طلا اوج گرفت و دلیل آن چیست؟

قیمت طلا در اولین ساعات تجارت در روز سه‌شنبه در آسیا بالاتر از محدوده 2020 دلار قرار دارد. بازارها در آستانه اجلاس سیاست‌گذاری بانک‌های مرکزی بخوصوص بانک مرکزی ژاپن محتاطانه عمل می‌کنند.

در این میان شاخص دلار آمریکا حدود 103.32 دلار است و سود اوراق قرضه خزانه‌داری این کشور در حدود 4.10 درصد می باشد.
قیمت هر اونس طلا امروز با 0.16 درصد افزایش به 2024 دلار و 92 سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک افزایش 0.10 درصدی به 2043 دلار و 70 سنت رسیده است.

احتمال این وجود دارد که مقامات فدرال رزرو آمریکا در اجلاس 30 و 31 ژانویه تغییری در نرخ بهره ایجاد نکنند. طبق احتمال 42 درصدی تاجران روند کاهش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا از ماه مارس آغاز می شود. این رقم در هفته گذشته برابر با 70 درصد تخمین زده شده بود.

با پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگه داری طلا به عنوان یک سمایه بدون سوده کاهش می یابد و همین امر موجب می شود تقاضا برای خرید آن افزایش یابد.

به علاوه، کریستوفر والر، جان ویلیامز و رافائل باستیک، که از مقامات فدرال رزرو آمریکا هستند اعلام کرده‌اند این بانک هیچ عجله‌ای برای کاهش نرخ بهره ندارد.

بر شاخص تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه پایانی 2023 قرار است امروز منتشر شود و تمرکز سرمایه‌گذاران در این هفته بر این موضوع بود، علاوه بر آن شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی که شاخص مورد علاقه فدرال رزرو برای تعیین نرخ بهره می باشد.

در میان سایر فلزات گرانبها قیمت نقره امروز با 0.06 درصد افزایش به 22 دلار و 31 سنت رسید. پلاتین هم با یک افزایش 0.55 درصدی 901 دلار و 85 سنت معامله می‌شود.

طلا برای خریداران جذاب شد

قیمت طلا امروز، سه‌شنبه افزایش یافت زیرا دلار آمریکا در حالی کاهش یافت که سرمایه‌گذاران منتظر تصمیم‌گیری در مورد نرخ بهره تعدادی از بانک‌های مرکزی و مجموعه‌ای از داده‌های اقتصادی در ایالات‌متحده در این هفته بودند.

با کاهش ۰.۱ درصدی شاخص دلار آمریکا، خرید طلا برای دارندگان سایر ارز های دنیا جذاب تر شد و تمایلات افزایش یافت.

بانک مرکزی ژاپن با اقدامی که انتظارش بود نرخ بهره فوق العاده پایین را حفظ کرد. روز پنجشنبه بانک مرکزی اروپا تشکیل جلسه می‌دهد و انتظار این است که سیاست‌های پولی را همچنان ثابت نگه دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *