مقالات

جدید ترین اخبار حراج طلا مرکز مبادله و بازار ارز

مزایای دریافت وام روی طلا

دومین حراج حضوری شمش طلای یک کیلویی از ساعت 12 امروز در مرکز مبادله ارز و طلای ایران برگزار شد.

دومین حراج حضوری شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران امروز چهارشنبه 4 بهمن ماه برگزار شد. در جلسه اول حراج روز بیست و هفتم دی ماه چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد 10 شمش طلای یک کیلویی را به فروش رساندند.

فعالان بازار سکه و طلا بر این باورند که آغاز حراج شمش طلا در مرکز مبادله ایران اقدامی مهم و با تاثیر بسیار زیاد است که از طرف بانک مرکزی انجام می شود و تاثیر بسیار زیادی در التهابات بازار سکه و طلا دارد.

با توجه به گفته های مرکز مبادله ارز و طلای ایران، زمان جلسه حراج از ساعت 12:00 الی 16:00 بوده. با توجه به اینکه وجه الضمان مبلغ 3 میلیارد و 500 میلیون ریال ( 3،500،000،000 ریال) به ازای هر قطعه شمش طلا مبلغی استاندارد است.

فرد خریدار باید تا ساعت 16 روز سه شنبه به تاریخ 3 بهمن ماه 1402 مبلغ وجه الضمان را پرداخت می کردند.

باید بگوییم که، خریداران باید مبلغ وجه الضمان باید نزد بانک ملی ایران، شعبه بانک کارگشایی مرکز و به شماره حساب مرکز مبادله ارز و طلای ایران واریز کنند.

طبق گزارشات،  شمش طلای قابل عرضه در مرکز مبادله ایران، استاندارد، اصالت سنجی شده و یک کیلوگرمی است و حداقل عیار 995 در هزار را باید داشته باشد. خریداران شمش طلا در کم ترین حالت یک شمش و در بیشترین حالت 3 شمش میتوانند خرید کنند.

کارمزد حراج شمش طلا در مرکز مبادله ایران به ازای هر طرف شرکت کننده در حراج دو در هزار ارزش معامله (جمعاً چهار در هزار) محاسبه می شود.

خریداران شمش طلای مرکز مبادله ایران باید شامل «فروشندگان عمده شمش طلا دارای پروانه کسب مجاز و معتبر»، «تولیدکنندگان و سازندگان فعال مصنوعات طلا دارای پروانه کسب مجاز و معتبر» و «خرده فروشان طلای آبشده دارای پروانه کسب مجاز و معتبر » باشند.

مدارک مورد نیاز برای خریداران شمش طلا در مرکز مبادله ایران از قبیل زیر هستند:

  • اصل نامه درخواست شرکت در حراج
  • اصل کارت ملی
  • صل پروانه کسب  و اصل فیش بانکی واریز وجه الضمان
  • اصل گواهی امضا نزد دفاتر اسناد رسمی به نام مرکز مبادله ارز و طلای ایران
  • آخرین آگهی روزنامه رسمی(ویژه اشخاص حقوقی)

 

احتمال رییس جمهور شدن ترامپ از همین الان موجب گران شدن دلار شد

تحلیلگران اعتقاد دارند که در این بازه زمانی تمایل افراد به تغییر شکل سرمایه خود افزایش می یابد  و اقدام به تبدیل سرمایه های خود به ارز و طلا می‌کنند.

از جهت دیگر طی ماه های گذشته با افزایش درگیری های نظامی در نوار غزه، موجب افزایش سطح کلی ریسک‌های سیاسی در بازار شد. برخی تحرکات نظامی دیگر مانند حملات موشکی در دریای‌سرخ و پاسخ به‌این حملات این ریسک‌ها را مجددا افزایش داد و در نتیجه انتظارات تورمی فعالان بازار رشد کرد. رشد سطح انتظارات تورمی با تقویت بخش تقاضا موجب رشد شاخص‌های ارزی و طلایی می‌شود.

علاوه بر تمامی این موارد، بررسی معاملات بورس در هفته‌های اخیر نشان گر این موضوع بود که برخی از سرمایه‌گذاران در حال ترک صندوق‌های درآمد ثابت هستند. کارشناسان اولین مقصد این افراد را بازار ارز و طلا می‌دانند. از دیگر موارد مهم برای بازار ارز افزایش هزینه داد و ستد با عراق است.

کمی پیش خبری مبنی بر محدود شدن معاملات توسط بانک مرکزی عراق با صرافی های 5 کشور از جمله ایران را اعلام کرد . تحلیل فعالان اقتصادی نشانگر آم است که این موضوع می‌تواند هزینه تامین ارز از این کشور را افزایش دهد.

به عنوان آخرین مورد از عوامل رشد سطح تقاضا برای ارز و افزایش قیمت‌ها در این بازار می‌توان به مساله انتخابات آمریکا اشاره کرد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین آمریکا که در دوره ریاست‌جمهوری خود تحریم‌های اقتصادی شدیدی را علیه ایران وضع کرده بود، در تبلیغات انتخاباتی خود مجددا سیگنال‌های منفی جدیدی را مطرح کرده که برخی از فعالان بازار معتقدند این سیگنال‌ها بر بازار کشور تاثیر خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *