مقالات

داغ ترین اخبار در باره ی دلار، طلا و حقوق بازنستگان و کارمندان

مزایای دریافت وام روی طلا

داغ ترین اخبار در باره ی دلار، طلا و حقوق بازنستگان و کارمندان

در این مقاله اخباری در باره حدف دلار ۲۸۵۰۰تومانی برای چند کالا، روند بازار طلا و حباب سکه و همچنین پیشبینی روند بازار را مورد بررسی قرار داده ایم علاوه بر تمامی این موضوعان اخباری برای افزایش حقوق در سال 1403 را مورد بررسی قرار داده ایم که تاثیر بسیار زیادی بر زندگی مردم دارد، این مبحث افزایش حقوق در سال جدید از مهم ترین مباحث دولت در پایان سال می باشد. برای اطلاع از تمامی این مباحث و نتایج آن تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

حذف ارز ۲۸۵۰۰تومانی ۲۰۰ قلم کالا

از بهمن ماه سال گذشته بعد از جهش نرخ ارز در پی جراحی اقتصادی اردیبهشت ماه و حذف ارز ترجیحی، بانک مرکزی و معاون اول رئیس جمهور در یک طرح مشترک از پیاده‌سازی سیاست تثبیت ارزی برای یک بازه دوساله خبر دادند. بر این اساس مقرر شد نرخ ارز واردات کالا معادل هر دلار 28500تومانی تثبیت شود، مدتی بعد رئیس‌کل بانک مرکزی از تأسیس مرکز مبادله طلا و ارز خبر داد که نرخ تأمین ارز برای کالاهای واسطه‌ای تولید در این بازار حدود 37500 تومان تعیین شد، و در پی آن مقرر شد صرفاً 25 دسته کلی کالاهای اساسی با نرخ 28500تومانی تأمین ارز شوند. پیگیری‌ها نشان می‌دهد در ابتدا حدود 400 ردیف تعرفه کالایی مشمول ارز 28500تومانی شده بود و حالا خبر می‌رسد 200 قلم کالا از این فهرست خارج شده و تنها 200 ردیف کالای اساسی مثل نهاده‌های دامی (ذرت، جو و…) و برخی روغنها مشمول ارز 28500تومانی هستند، این موضوع از سوی قائم‌مقام وزارت جهاد کشاورزی در امور بازرگانی نیز تأیید شده است و به‌نظر می‌رسد دولت باوجود تثبیت نرخ ارز 28500تومانی در لایحه بودجه 1403 شروع به حذف تدریجی اقلام مشمول ارز ترجیحی کرده است.

روند بازار طلا  قیمت آن

قیمت طلا و سکه نخستین روز هفته را با گپ منفی آغاز کرد. تخلیه هیجانات سیاسی و کاهش قیمت دلار بر روند افزایشی محدود قیمت انس جهانی چربید و بازار طلا در تمام قطعات و وزن‌ها روند نزولی داشت. قیمت طلا و سکه با شروع هفته جدید در روند کاهشی قرار گرفت و بخشی از افزایش قیمت آخرین روز هفته گذشته را جبران کرد. با وجود اینکه انس جهانی طلا افزایش محدودی نیز داشت و روی قیمت ۲۰۴۵ دلاری ایستاد، اما روند نزولی قیمت در بازار طلا متاثر از کاهش ۴۰۰ تومانی دلار قرار گرفت. معامله‌گران بازار طلا و سکه معتقدند با وجود اینکه انس جهانی طلا در روز شنبه، روند افزایشی محدودی داشت، اما طلای جهانی بازیگر چندان فعالی در روزهای آینده نیست و اثر سال نو میلادی نیز از این بازار تخلیه شده است. گفتنی است بانک مرکزی تأمین ارز برای واردات طلا را از محل ارز حاصل از صادرات خود و به صورت شمش، منوط به تحویل، عرضه و فروش آن در بستر مرکز مبادله ارز و طلای ایران کرده است. در همین راستا فعالان بازار طلا این بخشنامه را مصداق رانت ارزی چندنرخی می‌دانند. آنها رانت طلای چندنرخی را در بازار غیررقابتی مرکز مبادله دست گذاشتن سیاست‌گذار بر روند قیمت‌ها در بازار طلا می‌دانند.

داغترین اخبار حباب سکه

قیمت طلا نیز در معاملات روز شنبه ریزشی شد. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افت ۱۲ هزار تومانی با رقم ۱۱ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار کاهش پنج هزار تومانی داشت و به رقم دو میلیون و ۵۵۹ هزار تومان رسید. قیمت طلای دست دوم نیز به دو میلیون و ۵۲۵ هزار تومان رسید.

روز شنبه حباب در خانواده سکه‌ها به غیر از سکه بهار آزادی کاهش داشت. حباب سکه‌‌ امامی ۱۴۲ هزار تومان، نیم‌سکه ۲۱ هزار تومان، ربع سکه ۸۵ هزار تومان و سکه گرمی ۶۹ هزار تومان کاهش داشت. حباب سکه بهار افزایش ۸۹ هزار تومانی داشت.

شفاف‌سازی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره افزایش حقوق‌ها

در 3ماهه پایانی سال، موضوع حقوق و دستمزد یکی از مهمترین چالش‌های دولت و حقوق بگیران است. دولت برای سال 1403 صحبت از افزایش 25درصدی حقوق و دستمزد کارگران می‌کند و افزایش 18درصدی حقوق کارمندان می‌کند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که، افزایش 25درصدی حقوق و دستمزد ۱۰ تا ۲۵ درصد پایین‌تر از حد تورم است.

از سوی دیگر بررسی‌های بودجه 1403 نشان می‌دهد که با توجه به نرخ 45 درصدی تورم، صادرات 1 میلیون و 350 هزار بشکه نفت با قیمت 65 یورو، افزایش 18 درصدی حقوق کارکنان دولت و افزایش 20 درصدی حقوق بازنشستگان بودجه 1403 بودجه انقباضی است.

به نقل از خبرگزاری دانشجو (وام شهر)، ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: پیشنهاد دولت برای متوسط افزایش حقوق ۱۸ درصد بود؛ بحث‌های مفصلی که در کمیسیون انجام و نظرات نمایندگان مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس اخذ شد که در نهایت با توجه به تورم فعلی و تورم احتمالی سال آینده به ۲۵ درصد رسیدیم. در کنار این ۲۵ درصد یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان حق عائله‌مندی و حق اولاد نیز در کمیسیون اجتماعی تصویب شد و مصوبه را به کمیسیون تلفیق ارسال کردیم. مصوب کردیم دریافتی مستمری بگیران کمیته امداد ۳۰ درصد افزایش پیدا کند همچنین مصوب کردیم ۶۰ درصد دریافتی معلولین شدید و خیلی شدید نیز افزایش یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *