مقالات

سیاست‌های جدید مدیریت بازار طلا

چرا گرفتن وام روی طلا از فروش طلا بهتر است؟

سکه های جدید بانک مرکزی وارد بازار می شود

رییس کل بانک مرکزی خبری مبنی بر ضرب و عرضه سکه های جدید بانک مرکزی به بازار را اعلام کرد.

محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی با اعلام سیاست‌های جدید بانک مرکزی در حوزه طلا و سکه گفت: بانک مرکزی در پی تعدیل قوانین مربوط به واردات طلای کشور است؛ همواره در تلاش برای افزایش ذخایر طلای کشور بودیم. با اقدامات اخیر ذخایر ارز و طلای کشور افزایش یافت. تصمیم جدید ما این است که از چهارشنبه طلا در مرکز مبادله ارزی عرضه شود.

او با اشاره به حضور در مرکز نشر اسکناس و ضرب سکه بانک مرکزی گفت: سکه جدیدی در دستور کار این مرکز است که به بازار عرضه می‌شود؛ سکه‌های جدید بدون تاریخ و به صورت تمام بهار آزادی با طرح جدید ضرب شده است.

همچنین وی تاکید کرد: از امروز عرضه طلا به بازار افزایش می‌یابد و این افزایش عرضه از طریق ضرب سکه‌های جدید و عرضه سکه‌های قبلی انجام می‌شود.

فرزین با تأکید بر اینکه سکه‌های جدید بانک مرکزی با سکه‌های قبلی ضرب شده دارای تفاوت هایی هستند، افزود: توان ضرب روزانه ۲۰ هزار سکه را داریم. فعلاً با ضرب سکه تمام کار را شروع می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه مرکز مبادله بستر مبادله طلا هم است و برنامه بانک مرکزی تقویت این مرکز است، گفت: فعلاً قصد عرضه شمش در مرکز مبادله داریم؛ مقررات این کار در روزهای اخیر نهایی شده است، اگر بخواهیم سکه هم عرضه کنیم در آینده تصمیم‌گیری می‌کنیم.

آخرین قیمت انواع سکه ها و طلا

امروز در میدان فردوسی سکه طرح قدیم‌‌ با کاهش ۵۸۵ هزار تومانی به نرخ ۲۸ میلیون و ۸۰۵ هزار تومان معامله شد، علاوه بر آن سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز با افت حدود ۲ میلیون تومانی به قیمت ۳۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله شد و حباب آن کاهش یافت.

امروز حباب سکه امامی ۶ میلیون و ۷۹۱ هزار تومان و حباب سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۳۸۷ هزار تومان شد.

نیم سکه در بازار با افت ۲۰۰ هزار تومانی به نرخ ۱۸ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان معامله شد، ربع سکه با کاهش ۳۰۰ هزار تومانی به قیمت ۱۱ میلیون و ۵۹۵ هزار تومان عرضه شد؛ همچنین هر سکه یک گرمی به نرخ ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار امروز ۲ میلیون و ۶۶۲ هزار تومان در هر گرم قیمت‌گذاری شد‌، همچنین امروز هر مثقال طلای ۱۸ عیار‌، ۱۱ میلیون و ۵۰۹ هزار تومان نرخ‌گذاری شد؛ نرخ طلای آب شده نیز هر مثقال ۱۱ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان بوده است.

در حال حاضر هر اونس طلا (معادل ۳۱.۱۳۲گرم)، ۲۰۴۹ دلار است.

همزمان با افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی، بانک مرکزی سیاست‌های جدید مدیریت بازار را اعلام کرد.

طبق فرمایشات رییس کل بانک مرکزی معاملات شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران از روز چهارشنبه هفته جاری آغاز خواهد شد.

علی سعیدی مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران در خصوص شرایط عرضه شمش در مرکز مبادله ایران این گونه گفت: عرضه شمش در مرکز مبادله از طریق سامانه و حراج حضوری خواهد بود.

به گزارش وام شهر : سعیدی با تأکید براینکه اولین جلسه حراج به شکل حراج حضوری در روز چهارشنبه انجام می‌شود، تصریح کرد: شمش‌ها به صورت یک کیلویی عرضه می‌شود و عرضه‌کنندگان تمام افراد از جمله واردکنندگان طلا از طریق رفع تعهد ارزی خواهند بود. علاوه بر آن وی افزود که متقاضیان طلا نیز رسته تولیدکنندگان در صنف جواهر و بانک‌ها هستند و همچنین بانک مرکزی نیز به عنوان بازارگردان در طرف عرضه و تقاضا حضور خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *