مقالات, پرداخت وام روی خودرو, پرداخت وام روی سیمکارت, پرداخت وام روی طلا, پرداخت وام روی ملک

وام چیست؟ انواع وام کدامند؟

وام چیست - وام شهر

وام یکی از شگردهای دنیای اقتصاد جهت ایجاد آسایش در زندگی افراد است. این وام می تواند برای وام دهنده و وام گیرنده سود داشته باشد و رعایت نکات جهت دریافت وام ضروری است.

در این مقاله به این می پردازیم که وام چیست و انواع وام و عبارات مربوط به آن را بررسی کنیم.

وام چیست؟

وام نوعی قرض و دادن پول است که موسسه یا فرد وام دهنده مقداری پول نقد، ملک یا سایر چیزها را به طرف مقابل در ازای سودی مشخص و ثابت به وام گیرنده پرداخت میکند.

وامها انواع مختلفی دارند که زمان بازپرداخت ونحوه حساب سود آن با هم متفاوت است. در سیستم وام دهی موسسه یا فرد وام دهنده در ازای دریافت ضمانت هایی از جمله سند خانه، خودرو یا زمین، چک و فیش حقوقی مبلغی را بعنوان قرض به فرد وام دهنده می پردازد.

بازپرداخت سود و اصل وام بصورت اقساطی معمولا ماهانه تنظیم می شود و فرد وام گیرنده هم متعهد می شود که نسبت به پرداخت اقساط در زمانهای مشخص شده اقدام کند.

چنانچه فرد وام گیرنده از پرداخت اقساط وام خودداری کند تضمینی که برای وام سپرده است توسط وام دهنده ضبط شده و اصل و سود وام از آن کسر شده یا اگر املاک تضمین واقع شده به مزایده گذارده شده و اصل و سود وام از آن کسر شده و مابقی به فرد تحویل می شود.  

وام طلا صادقیه

انواع وام چیست؟

وام مسکن

وام مسکن هم از وامهای معمولی است که در ازای سند ملک پرداخت می شود. اصلی ترین مرجع پرداخت این نوع وام بانک مسکن است.

هم اکنون طرح هایی مانند طرح مسکن زوجین یا خانه اولیها، طرح مسکن جوانان، طرح وام مسکن با اوراق بانک مسکن و طرحهای دیگر که تنها با ارائه سند خانه قابل دریافت است. در اکثر مواقع خانه ای که برای آن وام دریافت می شود باید زیر 25 سال سن داشته باشد.

در روش خرید اوراق بانکی سود کمی بیشتر حساب می شود اما سریعتر پرداخت توسط بانک صورت می گیرد. سند ملک اصلی ترین مدرک برای دریافت این مدل وامهاست.

وام ازدواج

یکی از رایج ترین انواع وام در ایران وام ازدواج است. دولت برای آسان کردن ازدواج جوانان و کمک به بالا بردن روحیه آنان در شروع زندگی اقدام به پرداخت وامی به عنوان وام ازدواج به آنها می کند.

این وام از طرف مجلس شورای اسلامی و هیئت دولت تصویب شده و پرداخت آن هم به حسب میزان داراییها و بودجه هر بانک دولتی بمیزان مشخص در سال برای آنها اجباریست.

یعنی هر بانکی باید در هر شعبه خود اجبارا یک تعدادی وام ازدواج در صورت داشتن متقاضی دریافت وام ازدواج پرداخت کند.

میزان سود این وام 4 درصد است و مقدار آن هم در سالهای اخیر رشد قابل توجهی کرده است. افراد جانباز و ایثارگر هم دو برابر افراد عادی می توانند از این وام استفاده کنند.

سود 4 درصدی آن و مدت زمان پرداخت آن باعث شده که از جذابترین وامهای ایران لقب بگیرد. برای این نوع وام 2 ضامن کارمند رسمی همراه با فیش حقوقی لازم است.

وام خودرو

این نوع وام جهت خرید خودرو است و تنها برای خودروهای داخلی پرداخت می شود و اکثر بانکها این نوع وامها را اعطا می کنند.

از مدارک لازم برای دریافت وام روی سند خودرو و ضامن کارمند رسمی دولت با فیش کسر از حقوق است. البته این نوع وامها دارای سقف مشخص است که از طرف بانکها هر ساله اعلام می شود.

وام کالا

وام کالا هم از وامهای عمومی در بانکهای ایران است که هر بانکی با مدارک خاص اقدام به پرداخت وام می کند.

از این نوع وام صرفا جهت خرید کالاهای ایرانی اعم از یخچال، لباسشویی، فرش و … می شود استفاده کرد و هنگام دریافت وام یکی از مدارک ارائه پیش فاکتور از سمت فروشنده می باشد.

سود این نوع وامها 18 درصد است و نیاز به ضامن کارمند و فیش کسر از حقوق دارد.

وام چیست- وام کالا

وام جعاله تعمیر مسکن

وام جعاله به صاحبان خانه های قدیمی که برای تعمیر و نگهداری نیاز به وام دارند اعطا می شود. اصلی ترین مرجع اعطای این وام بانک مسکن است ولی باقی بانکها هم پرداخت می کنند.

در اکثر مواقع افرادیکه برای دریافت وام خرید مسکن اقدام میکنند این وام را هم دریافت می کنند تا قدرت خرید و نقدینگی شان کمی افزایش پیدا کند.

وام خودرو فرسوده

این نوع وام از تدابیر دولت برای کاهش آلاینده های هوا و محیط زیست توسط خودروهای فرسوده است که مالکان این نوع خودروها با تحویل خودروی خود و دریافت وام از بانک می توانند خودروی نو دریافت نمایند.

تاکسیها اصلی ترین هدف این طرح بودند که سود وام برای آنها 4 درصد می باشد.

وام خرید تجهیزات و ماشین آلات و مواد اولیه

در بانکداری اسلامی یکی از وظایف بانکها کمک به رونق اقتصادی و تامین کردن نقدینگی برای کسب و کارهای سازنده در کشاورزی و صنایع دیگر می باشد.

وام خرید تجهیزات و ماشین آلات و مواد اولیه هم در این راستا مشخص شده و از طرف بانکها به فعالین این رسته اعطا می شود.

میزان مبلغ این نوع وامها نیز بستگی به قیمت مواد اولیه و یا ماشین آلات دارد. بانکها بسته به شرایط قسمتی یا همه قیمت تمام شده این کالاها را می پردازند.

این وامها دارای یک دوره تنفس هم هستند که در موارد خاص تا پنج سال هم طول می کشد تا کسب و کار فرد به سود دهی برسد بعد اقساط بانک شروع شود.

وام مضاربه

از جمله وامهای تخصصی بانکهای ایران است. این وام جهت تامین نقدینگی افرادیکه فعالیتهای اقتصادی انجام می دهند اعطا می شود و با درصدهای مشخص در سود نهایی این فعالیت اقتصادی آنها شریک میشود.

پیشنهاد می شود مقاله وام روی خودرو را مطالعه نمایید. 

وام چیست- اعطا وام

وام شهر برترین مرکز ارائه وام فوری با بیش از 20 سال سابقه درخشان با کمترین میزان سود و پرداخت وام در کمترین زمان ممکن به شما مشتریان عزیز به صورت رسمی می باشد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *